V dnešnej dobe sa už nemusíme prieť o tom, že tréning so záťažou dokáže urobiť s ľudským telom hotové zázraky. Priberanie a zhadzovanie váhy, posilnenie zanedbaných svalov, zmenšenie či zväčšenie proporcií, vyrovnanie nedostatkov z jednostranného zaťaženia - možností je veľa. U mladých ľudí, cvičiacich v posilovniach v suteréne, doma alebo vo fitnesscentrách bez odborného dohľadu však môže tréning spôsobiť značné škody na symetrickom vývoji.
Typickými príkladmi sú dobrý trup na podpriemerných nohách, veľké paže a úzke ramená, zanedbaný chrbát a mohutné prsné svaly, príp. nevyvážené prsné svaly a z toho prameniaca nespokojnosť s ich tvarom. Je nutné pripomenúť, že prsné svaly pri správnom tréningu rastú pomerne rýchlo. Mladí borci však strávia prevažnú časť tréningu na benčprese a zvyšovaní sily. Benčpres so stredným úchopom účinne rozvíja prsnú hmotu u väčšiny cvičencov. Sú ale ľudia, ktorým benčpres kvôli telesnej stavbe, úponom svalov alebo chybnej technike prináša minimálne výsledky. Pretože prsné svaly sú ploché a plastické, veľkým problémom býva ich vyformovanie. Tu musíme rozlíšiť dve veci : hmotu (celkový objem) a tvar, pričom hmota s tukom môže tvar svalu deformovať, zatiaľ čo čisté oddelenie od okolitých svalov jeho tvar zvýrazní.
Aj keď nesie jeden názov, delí sa veľký prsný sval na tri časti, ktoré sa môžu samostatne zmršťovať. Keď vynecháme partiu pri hrudnej kosti, je to horná kľúčová časť a dolná časť, spojená s priamym brušným svalom. Svaly sa zbiehajú smerom k ramenu, kde je mäsitá časť svalu pripojená silnou šľachou k ramennej kosti. Každý z týchto segmentov má vlastné nervy. Zmenou polohy tela a miesta dotyku činky na hrudníku (línia sily) je teda možné rozvíjať hmotu každej časti oddelene.
Ako je to s tvarom svalu? Aj keď nemôžete tréningom zväčšiť objem prsných svalov v hornej alebo dolnej časti, presný tvar na akomkoľvek stupni vývoja - i po dosiahnutí maximálne veľkosti – je určený genetikou. Tvar prsných svalov sa zmení nárastom ich hmoty, ale predĺžiť či roztiahnuť ich nie je možné. Preto odpoveď na otázku: „Je možné rôznymi cvikmi zmeniť tvar prsných tvarov?“ musí znieť „nie“.
Charakteristickú líniu prsných svalov vytvárajú svaly v dolnej časti, ktoré sa v blízkosti ramena zatáčajú a ukladajú na seba. Podľa toho rozpoznávame tri základné typy prsných svalov. Úplne bežný je podkovitý tvar alebo „dvojité U“, ďalej tvar pripomínajúci „dvojité V“. Rozdiel je v tom, že u prvého typu je obrysová línia spodnej a vnútornej časti zaguľatená, kým druhý typ vďačí za svoj tak trochu špicatý vzhľad výskytu tvarovo veľmi variabilného svalu musculus sternalis. Konečne tretí typ je možné prirovnať písmenu „L“, pretože pripomína dve vodorovne ležiace L. Takéto prsné svaly, uprostred spojené a ťahajúce sa do strán v takmer štvorcovom tvare, mal legendárny Steve Reeves.
U ľudí s nadváhou sa objavujú zvesené, ochabnuté prsné svaly. Pokiaľ je to spôsobené prirodzenou (alebo umelo vyvolanou) hormonálnou poruchou, spadá vec do kompetencie lekárov.
Tipy k zapamätaniu:
1. Nesnažte sa spáliť tuk cvičením zameraným na dolný okraj pŕs. Svoj originálny tvar uvidíte až vtedy, keď sa všetkého tuku na bruchu a hrudníku zbavíte.
2. Ak máte užší hrudník, nerobte príliš veľa cvikov na strednú a dolnú časť pŕs. Budujte hmotu v hornej časti a cvičte viac preťahovacích cvikov ako tlakových.
3. Pri všetkých cvikoch pre prsné svaly dbajte na dobré pretiahnutie v rámci bezpečnosti a pohybového rozsahu kĺbov.

Chcem začať posilňovať 67 ročný pán
(Jozef , 8. 12. 2018 18:36)